Erken Boşalma

Erken boşalma çok çeşitli şekillerde tarif edilebilmektedir. Bazı kişiler “cinsel ilişkinin daha en başında boşalıyorum”, derken bazıları “iki dakika içinde boşalıyorum” demektedir ve hatta bazıları da erken boşalmayı “eşimden önce boşalıyorum” şeklinde tanımlamaktadır. Daha sade bir tanım olarak; cinsel ilişki sırasında kontrolsüz bir şekilde boşalmak ve bunu kontrol edememe durumda olmaya erken boşalma diyebiliriz.

Erken boşalma cinsel problem veya yetersizlik gibi görülse de bir problem olmayıp bir cinsel uyumsuzluktur. Cinsel ilişkide en önemli şey uyumdur. Bu yüzden de gerçek anlamda ortada bir erken boşalma sorunu olmayıp erkeğin kadının orgazmından önce veya ona ruhen yetecek kadar beraber olamadan boşalması bir cinsel uyumsuzluk ortaya çıkaracaktır.
O halde erken boşalma diye adlandırılan sıkıntı bir cinsel yetersizlik değil, sadece çözülmesi gereken bir sorundur ve çözümü de basittir. Bir partneriniz sizinle kurduğu ilişkide siz boşalmadan orgazma ulaşabilir, diğeri ise daha geç orgazm oluyordur ve siz ondan önce boşalabilirsiniz. Yapılan çalışmalar ve istatistikler ortalama alınarak çıkarılan sonuçlar genel değerler olarak kabul edilebilinir.

Buna göre;
– Penis vajinaya girmeden önce boşalma olursa ileri derecede erken boşalma
– Penis vajinada iken 1 dakika veya daha az zamanda boşalma orta derece erken boşalma
– Penis vajinada iken 1 ila beş dakika arası boşalma erken boşalma olarak kabul ediliyor.
– Normal ilişki süresi penis vajinada iken 5 dakika ve üstü olarak kabul ediliyor.
Erken boşalmanın nedenleri neledir?
Yapılan çalışmaların sonucu olarak herkesin probleminin kendisine özgü olmasının yanı sıra, en yaygın olarak rastlanılan konu, gençlik çağlarında yapılan mastürbasyonlar olarak öne çıkıyor. Büyüklerine yakalanma korkusu ve aşırı heyecan ile yapılan bu mastürbasyonlar da en önemli şey, bir an önce boşalıp o hazzı yaşamak ve yakalanmamaktır. Gençlik yıllarında sık şekilde birden fazla orgazm olup sertleşme sağlanıldığından boşalmanın geciktirilmesi akla bile gelmez ve amaç sadece en erken şekilde boşalıp rahatlamaktır.
Partnere aşırı ilgi, bağlılık ve sevgi heyecanı arttırıp erken boşalmaya neden olabilir. Uzun süren cinsel perhizler sonrası kurulan ilişkilerde de erken boşalma görülebilir. Oysa erken boşalma, cinsel sıkıntılar içinde uzmanlar yardımıyla en kolay çözüme ulaştırılan sorunlardan birisidir.
Nasıl kontrol edilir?
Boşalmayı kontrol etmek tıpkı bisiklete binmek gibidir, öğrenene kadar sıkıntı çekebilirsiniz ama bir kez öğrendiniz mi bir daha unutmazsınız. Çok uzun ara verip tekrar bindiğiniz zaman başlangıçta belki kısa bir süre yalpalar ama tekrar eski halinize dönersiniz.
Boşalma bir ateşleme mekanizması olup, başladığı zaman hiç kimse hiçbir yolla onu bastıramaz, geciktiremez, denetim altında tutamaz. Yapmamız gereken şey, ateşlenme noktasına gelmeden sistemi yavaşlatmak, durdurmak veya kontrol altına almaktır.
Erkeğin erken boşalmasını engellemek için çeşitli yöntemler uygulanmaktadır. Genelde kişiler önce bunları kendileri denetlemekte başarılı olamayınca hayal kırıklığına uğramakta, panik olmaktadırlar. Bu sorunun çözümü bir uzmandan destek almaktır. Hatta bu hayal kırıklıkları giderek bir sertleşme sorunu halini de almaktadır.

Sistemli bir uygulama, eşler arası ve uzman ile uyumlu çalışma gereklidir ve eğer düzenli uygulanırsa çok kısa sürede bu sorun ortadan kalkmaktadır.