Mersin Psikolog ve Terapi

Mersinde Psikolog arıyorum diyorsanız

Bu makaleyi Mersin de yaşayan veya Mersin’e yakın il – ilçelerde bulunan kişilere en iyi Psikoloğu nasıl belirleyeceklerini anlatabilmek için yazıyorum.

Mersin; kozmopolit yapısı, gürültülü trafiği ve her geçen gün artan nüfusuyla giderek kalabalıklaşan ve aynı zamanda şehirleşmenin getirdiği yalnızlaşma içine giren bireyleriyle psikolojik sorunlara açık hale gelen bir havayı yaşamaktadır. Yaz aylarında şehir merkezinin ıssızlaşmasının yanı sıra yazlıkların ve sahil kesimindeki eğlence mekanlarının dolup taşması gibi bir ironiye sahipken, kış aylarında ise herkesin evine kapanarak veya yoğun iş temposu altında bunalmasına yol açabilmektedir.

Toplumumuzun genelinde ağırlıklı olarak görülen psikolojik problemlerin sıklık ve yaygınlığını Mersinde de gözlemleyebiliriz.

Öncelikle terapi ya da danışmanlık hizmeti alacağınız Psikoloğun diplomasını görmek ve özgeçmişi hakkında bilgi almaktan çekinmeden, sormak istediğiniz soruları açık ve net bir şekilde dile getirmenizi tavsiye ederim. Mersin de Psikolog olmadığı halde Psikolog olduğunu iddia eden kişiler bulunduğundan dolayı mutlaka diplomasını görmek isteyin. Size verilecek danışmanlık hizmetinin ne olduğunu, uygulayacağı yöntemleri ve bu uygulamaların içeriğini izah etmesini istemenizi öneririm.

Psikologluk asla danışanlara bir ‘’akıl verme’’, ‘’sohbet etme’’, ‘’sadece dinleme’’ değildir. Bu listeye eklenebilecek birçok şey var ancak ben birazda Psikolog kimdir onu anlatmak istiyorum. Psikolog sizin hayatınız veya yaşadığınız problem, düşüncelerinizin altında yatan; bazen kişilerin kendilerinin bile fark etmediği gerçek ve en temelde bulunan düşünceleri belirleyerek değişimin başlaması için ilk adımı birlikte attığınız, değişimi tetikleyecek diğer adımları birlikte belirlediğiniz, hayatınıza daha farklı bakış açıları geliştirmenizde size rehberlik eden, ruhsal sorunların ve davranış bozukluklarının yok edilmesi veya azaltılması amacıyla kullandığı psikoterapi yöntemleri ile hareket eden meslek uzmanıdır diyebiliriz. Psikoterapi hem bilim hem de sanat dalıdır. Kişinin mutsuzluk yaratan sorunlarını belirlemesine yardımcı olur. Problemlerin üstesinden gelebilmesi için sahip olduğu olanakların farkında olmasını sağlar. Stresle başa çıkmasını sağlarken, olayları farklı açılardan yorumlama ve değerlendirmesini öğretir. Söz konusu olan sorunlarla baş edebilmesi için gerekli olan davranış ve düşünce esnekliğini kazandırır. Gelecekte karşılaşabileceği benzer sorunlarda da kullanabileceği yöntemleri geliştirmesini ve benimsemesini sağlar.